Surefire End Mount SOCOM762-Ti2 Rifle Suppressor 7.62mm Titanium Black
Additional information
upc
manufacturer
Surefire
Manufacturer Part Number
SOCOM762-Ti2-BK
ATF Type
Silencer
Caliber/Gauge
.308 / 7.62 NATO
Length
7.9''
Model
Ti2
Package Height
3.5
Package Width
3.5
Product Type
Suppressor
Shipping Weight
1.2
1 in stock
Guaranteed safe checkout
Compare
SKU: CSSI|FHSOCOM762TI2BK Category: Tag: Product ID: 66557
Description
Description
The SOCOM762-Ti2 enhances Surefire’s exceptional titanium suppressor line by providing the ultimate lightweight suppressor for 7.62 mm and .308-caliber bolt-action rifles. We designed it to exceed military sniper rifle suppressor specifications making it the ideal lightweight suppressor for hunters and long-range precision shooters alike. SureFire's strict manufacturing tolerances and exacting attention to bore concentricity and suppressor alignment result in tremendous accuracy. Constructed primarily of titanium the SOCOM762-Ti2 weighs a mere 11 ounces while maintaining our strictest durability standards so you won't even feel it at the end of your barrel. Inside its Direct Metal Laser Sintered V-shaped titanium baffle stack significantly provides an unprecedented level of baffle alignment and structural integrity. The SOCOM762-Ti2 attenuates the muzzle report significantly and our internal venting technology evenly distributes thermodynamic gases greatly reducing pressure impulse effects on the projectile as it clears the muzzle. The SOCOM762-Ti2 is a durable 7.62/.308 titanium suppressor without equal.
  • Patented tool-less Fast-Attach design allows quick easy attachment and removal
  • Tight tolerances and precision bore concentricity result in superior accuracy
  • Durable construction delivers long service life
  • Proudly designed engineered and manufactured in the U.S.A.
  • CALIBER: 7.62 mm (.308 cal)
  • CONSTRUCTION: Titanium Alloy
  • COATING: DLC and Cerakote finish
  • BODY COLORS: Black Dark Earth
  • DIAMETER: 1.5 in (3.8 cm)
  • LENGTH: 7.9 in (20.1 cm)
  • LENGTH ADDED: 5.4 in (13.7 cm)