FIERCE FCTRGLR65PRC20BCP CTRG LR 65PRC 20 BLK/CBP
Additional information
upc
manufacturer
Fierce Firearms
Manufacturer Part Number
FCTRGLR65PRC20BCP
Action
Bolt Short Action
Barrel Length
20"
Caliber/Gauge
6.5 PRC
Capacity
4 + 1
Rate of Twist
1:8"
Safety
3 Position
2 in stock
Guaranteed safe checkout
Compare
SKU: TSW|179304 Category: Tag: Product ID: 107978
Description
Description
The CT Rage Long Range is an improved version that includes all the same features of the Carbon Rage. Featuring a Titanium Triad 3-lug action; Armour Lube black coating on bolt and action to improve smooth functionality; 3 position safety; Rage LR aggressive stock with a push button adjustable comb; 70 degree bolt throw; Match Grade adjustable TriggerTech trigger; detachable drop box magazine; Carbon Fiber, threaded, Match Grade barrel w/Matrix finish; integral pic rail for bipod attachment; mounting platform for Swiss-Arca plate (plate included). Includes Radial muzzlebrake.