Springfield Armory HL920556BCA Hellion *CA Compliant 5.56x45mm NATO 10+1 20″, Black, Fully Adj. Bullpup Stock, Featureless Grip, Integrated Flip-Up Sights, 4-Prong Flash Hider, Adj. Gas Block
Additional information
upc
manufacturer
Springfield Armory
Manufacturer Part Number
HL920556BCA
Action
Semi-Auto
ATF Type
MODERN SPORTING RIFLE
Barrel Finish
Black Melonite
Barrel Length
20"
Caliber/Gauge
.223 REM/5.56 NATO
Capacity
10 + 1
Length
Model
Hellion
Number of Magazines
1 10 rd.
Package Height
3.6
Package Width
13.3
Product Type
Bullpup
Rate of Twist
1:7"
Safety
Ambidextrous Safety Lever
Shipping Weight
10.9
Sights
Flip Up Front & Rear
Sights Type
Adjustable Sights
State Restriction (CA)
NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA
State Restriction (IL)
NO SALE TO ILLINOIS PICA
State Restriction (OR)
NO SALE TO OREGON
State Restriction (PR)
Puerto Rico
State Restriction (RI)
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
State Restriction (VI)
Virgin Islands
State Restriction (WA)
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
Magazine Included
1 x 10-Round
Out of stock
Guaranteed safe checkout
Compare
SKU: TSW|161125 Category: Tag: Product ID: 46981
Description
Description
The California compliant Hellion is a 5.56mm bullpup rifle configured for residents of California. This variant features a Strike Industries pistol grip; fixed stock; ambidextrous charging handle and SA Muzzle Brake for reduced recoil and enhanced precision. With an innovative bullpup configuration where the action is located behind the trigger, the Hellion maintains a 20″ barrel for increased down range performance without sacrificing overall length. The Hellion sports ambidextrous controls that pair with a reversible case ejection system, allowing it to be easily fired from either shoulder. Includes one 10rd PMAG Gen3 magazine, soft case and two exterior magazine pouches for standard pattern AR-15 magazines.